top of page

שני אדונים בשלג שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה

עדכונים: על מופע המחאה בוורשה והכתבה בערוץ 10; מופע קרוב בת"א; הזמנת הופעות והרצאות

כתבה בערוץ 10

ביתו של ולדיסלב שלנגל ברח' ואליצוב 14 הוא מהבניינים הבודדים שנותרו בוורשה מתקופת המלחמה. בשל תוכניות העירייה להרוס את הבית, חברנו לקבוצת אקטיביסטים פולנית הנאבקת לשימורו של הבית, והעלנו יחד מופע משיריו של ולדיסלב שלנגל בוורשה. מאות פולנים הגיעו להופעה והתרגשו לשמוע להקה ישראלית שרה בעברית את שיריו של המשורר הפולני-יהודי ולדיסלב שלנגל. 

לביקור שלנו בוורשה התלווה כתב ערוץ 10 איתי ורד, שצילם וערך כתבה מרגשת על המאבק להצלת הבית. צפו:​

המאבק על הצלת ביתו של ולדיסלב שלנגל והכתבה בערוץ 10
הופעה בתיאטרון תמונע - יום שלישי, 19/12/2017 בשעה 21:30

המופע שעלה בעקבות האלבום השני של " אל המשורר" מוקדש כולו לשיריו של ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה. השירים, שנכתבו במקור בפולנית, הוסלקו במקומות שונים בגטו ונתגלו לאחר המלחמה. ברגישות גדולה, ומתוך אהבה וכבוד רב למשורר וליצירתו, הפיקה להקת " אל המשורר" פרויקט הנצחה- מוסיקלי המבוסס על תרגומים עבריים לשיריו של שלנגל, לחנים מקוריים של חברי הלהקה ועיבודים עדכניים של המפיק המוסיקלי עודד פרח. ​

הופעה בתמונע
על האלבום
על האלבום
ביקורות על האלבום
לאון פלדמן
שדר ועורך קול הקמפוס ורדיו הקצה

"אלבום מדהים [...] פרויקט עוצמתי ומאוד מאוד מושקע. הבטן גועשת [...] ספר-אלבום מופלא."

7 לילות

"להקת "אל המשורר" לקחה פצצת עצב מסוג שירים שנכתבו בגטו ורשה במחתרת על ידי ולדיסלב שלנגל, ועטפה אותם באלבום מרשים וביצועים יפים-יפים".

לירון תאני
עיתונאי ושדרן רדיו

"למרות שהשירים האלה נכתבו בתקופה הכי חשוכה של ההיסטוריה האנושית, חלק מהם מרגישים אקטואליים [...] זה אלבום שמרגיש כמו אגרוף לבטן."

נדב מנוחין
וואלה! תרבות

"אלבום מאוד חזק, שכולל מצד אחד לחני רוק לא תמיד שגרתיים לנושא הזה, ומסתיים בכמה שירים אפיים של חמש-שבע דקות על מראות מהגטו".

מארז מהודר של ספר ודיסק, עם לחנים וביצועים של להקת "אל המשורר" לשיריו של ולדיסלב שלנגל, וספרון מעוצב ומוקפד עם רקע על גטו ורשה, ולדיסלב שלנגל ויצירתו. 

שיריו של ולדיסלב שלנגל, משורר ופזמונאי יהודי פולני, נכתבו בגטו ורשה, במחתרת, ועברו מיד ליד, מבונקר לבונקר. קראו אותם רבבות מיהודי הגטו. שלנגל ביטא בשיריו את מחשבותיהם ורגשותיהם של יושבי הגטו, כאשר הוא מיטיב לבטא את היעדר הצדק, ההפקרות האנושית וחוסר האונים של האדם הפשוט שאיבד את הכול: את חבריו, את מנהיגיו, את תרבותו ואמונתו. שלנגל נהרג בבונקר במהלך המרד הגדול בגטו ורשה, במאי 1943, בתחילת שנות השלושים של חייו. לפני מותו הצליח להבריח את מחברת שיריו, לה נתן את הכותרת"אשר קראתי למתים" אל מחוץ לגטו, ודרך נס הם שרדו ויצאו לאור בפולין בשנת 1979. בשנת 1987 יצא ספר שיריו בעברית, בתרגומה של הלינה בירנבאום. לקראת הוצאת האלבום, כתב גם בעז אלברט, חבר להקת "אל המשורר", גרסאות עבריות לשיריו של שלנגל. 

זהו אלבומה השני של להקת "אל המשורר", אחרי "אל המשורר - ח.נ. ביאליק" - אלבום שיריו של המשורר הלאומי, שיצא בשנת 2010.

דוגמה לעמודים מתוך הספר-דיסק:
הופעות והרצאות
הופעות והרצאות

בנוסף לעיסוקם המוזיקלי, עוסקים חברי "אל המשורר" גם בהדרכת מסעות בני נוער ומבוגרים לפולין, ובתחומי החינוך וההדרכה בכלל. הופעות הלהקה, כמו גם ההרצאות של חברי הלהקה, משלבים את העוצמה של המוזיקה, המילים המרגשות של ולדיסלב שלנגל, הצגת חומרים ארכיוניים מגטו ורשה ודברי הסבר לחוויה תרבותית וחינוכית חד-פעמית. 

ללהקה הופעות והרצאות בפורמטים שונים, בהתאם לאכסניה ולתקציב. 

ההופעות וההרצאות מומלצות מאוד כחלק מתהליך ההכנה או הסיכום של מסע לפולין לתלמידים ולמבוגרים. ניתן להזמין גם לאירועים משותפים של תלמידים (מכיתה י"א ומעלה) והורים. 

ההופעה לא מתאימה לילדים.

"דף מיומן האקציה" בהופעה חיה במועדון הבארבי, ת"א
"ספינות שטות" - הקליפ הרשמי
הצעות מחיר

הרצאה מוזיקלית

עד 150 איש

הסיפור המופלא של משורר הגטו ולדיסלב שלנגל ושיריו.

מלווה במצגת ובהשמעת שירים מהאלבום.

2,000 ש"ח

--------------------------

הופעת להקה

באולם של עד 500 מקומות

9,600 ש"ח

--------------------------

הופעה אקוסטית

בהרכב חלקי - לאולמות קטנים

החל מ-3,500 ש"ח

(תלוי במספר חברי הלהקה ומפרט הגברה)

הצעות מחיר
bottom of page