top of page

שני אדונים בשלג שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה

תוכנית ביקור בפולין והופעה בבית ברח' ואליצוב 14 - ביתו של ולדיסלב שלנגל

21-24 באוקטובר 2017

רקע
רקע

להקת "אל המשורר" הוציאה את אלבומה הראשון "חיים נחמן ביאליק" בשנת 2010, ובתחילת 2017, אחרי עבודה רבה על הלחנה, עיבוד ותחקיר מקיף, הוציאה את אלבומה השני, ספר-דיסק: "שני אדונים בשלג - שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה". האלבום יצא לאור בתמיכתם של 424 תומכי הדסטארט, המועצה לתרבות של מפעל הפיס והקרן לעידוד היצירה של אקו"ם, וזכה לביקורות נהדרות. 

שיריו של ולדיסלב שלנגל, משורר ופזמונאי יהודי פולני, נכתבו בגטו ורשה, במחתרת, ועברו מיד ליד, מבונקר לבונקר. קראו אותם רבבות מיהודי הגטו. שלנגל ביטא בשיריו את מחשבותיהם ורגשותיהם של יושבי הגטו, כאשר הוא מיטיב לבטא את היעדר הצדק, ההפקרות האנושית וחוסר האונים של האדם הפשוט שאיבד את הכול: את חבריו, את מנהיגיו, את תרבותו ואמונתו. שלנגל נהרג בבונקר במהלך המרד הגדול בגטו ורשה, במאי 1943, בתחילת שנות השלושים של חייו. לפני מותו הצליח להבריח את מחברת שיריו, לה נתן את הכותרת"אשר קראתי למתים" אל מחוץ לגטו, ודרך נס הם שרדו ויצאו לאור בפולין בשנת 1979. בשנת 1987 יצא ספר שיריו בעברית, בתרגומה של הלינה בירנבאום. לקראת הוצאת האלבום, כתב גם בעז אלברט, חבר להקת "אל המשורר", גרסאות עבריות לשיריו של שלנגל. 

ביקורות על האלבום
7 לילות

"להקת "אל המשורר" לקחה פצצת עצב מסוג שירים שנכתבו בגטו ורשה במחתרת על ידי ולדיסלב שלנגל, ועטפה אותם באלבום מרשים וביצועים יפים-יפים".

נדב מנוחין
וואלה! תרבות

"אלבום מאוד חזק, שכולל מצד אחד לחני רוק לא תמיד שגרתיים לנושא הזה, ומסתיים בכמה שירים אפיים של חמש-שבע דקות על מראות מהגטו".

לאון פלדמן
שדר ועורך קול הקמפוס ורדיו הקצה

"אלבום מדהים [...] פרויקט עוצמתי ומאוד מאוד מושקע. הבטן גועשת [...] ספר-אלבום מופלא."

לירון תאני
עיתונאי ושדרן רדיו

"למרות שהשירים האלה נכתבו בתקופה הכי חשוכה של ההיסטוריה האנושית, חלק מהם מרגישים אקטואליים [...] זה אלבום שמרגיש כמו אגרוף לבטן."

הרעיון
רעיון ומטרות

לפני מספר חודשים הוצא צו הריסה לבית המוזנח ברח' ואליצוב 14 בוורשה - אחד מהבתים הבודדים שעדיין עומדים על תילם מתקופת הגטו, והבית בו גדל ולדיסלב שלנגל, ובו גם התגורר בתקופת השואה, עד לאקציה הגדולה ביולי 1942. קבוצת פעילים מקומית החליטה לצאת נגד ההחלטה, והחתימה אלפים על עצומה הקוראת להפוך את המקום למבנה לשימור - זאת בשל היותו ​​אתר היסטורי בעל חשיבות תרבותית וחינוכית גדולה - לא רק זכר לתקופה החשוכה בתולדות העם היהודי, כי אם גם תזכורת לכוחה ומקומה של היצירה בחיי האדם בכלל ובתקופות קושי ומחסור בפרט. נכון להיום, העניין עדיין נמצא בדיונים וטרם התקבלה החלטה חד-משמעית על שימורו של הבניין. כחלק מהקמפיין להעלאת המודעות בישראל ובפולין לחשיבותו של המקום, תיסע להקת "אל המשורר" לוורשה ותקיים מופע חוצות משיריו של ולדיסלב שלנגל ברחבה הצמודה לבית ברח' ואליצוב 14.

בנוסף למופע המרכזי, תסייר הלקה באתרים הקשורים בסיפורו האישי של ולדיסלב שלנגל או מוזכרים בשיריו: בית היתומים של יאנוש קורצ'ק; רחובות הגטו המוזכרים בשיריו, המכון היהודי ההיסטורי (האחראים על ארכיון "עונג שבת" בו נמצאו חלק משיריו של שלנגל) ומחנה טרבלינקה. במהלך הסיור, תצלם הלהקה חומרים ויזואליים - תמונות ווידאו, שישמשו לקליפים עתידיים לשירי האלבום. 

בשל הפוטנציאל התיעודי של הסיור והמופע, יתלווה לסיור צוות של כתב וצלם מערוץ טלויזיה ישראלי, וצוות הפקה מקומי (בתיאום של המכון הפולני).

מטרות הסיור:

1. העלאת המודעות לדיון המתרחש בוורשה בנוגע להריסת ביתו של ולדיסלב שלנגל ברח' ואליצוב 14.

2. סיקור תקשורתי של הפרויקט בישראל ובפולין.

3. יצירת מאגר צילומים של הלהקה ושל האתרים לקליפים עתידיים.​

ההופעה
ההופעה

ההופעה תתקיים באולם מופעים ברח'  Szczęśliwicka 56 בוורשה.

על הפקת המופע אחראי האגון "Kamień i co?", שנלחמם על שימורו של הבניין ברח' ואליצוב 14, בשיתוף פעולה עם ארגונים שונים בוורשה. 

ההופעה תתקיים ביום א', 22/10/2017 בשעה 19:00

תוכנית טנטטיבית לסיור בפולין וצילומים נוספים
יום שבת 21/10/2017

מפגש עם תלמידים מישראל ברח' ואליצוב 14

11:00

Please reload

יום שבת 21/10/2017
יום ראשון 22/10/2017

הופעה

19:00

ההופעה תתקיים ברח' 

 Szczęśliwicka 56

Please reload

יום ב' 23/10/2017

ביקור בטרבלינקה

8:00-14:00

סיור בטרבלינקה

ביצוע השיר "הזמן הגיע"

ביקור במכון היהודי ההיסטורי - ארכיון עונג שבת

16:00

צילום השירים המקוריים שנמצאו בארכיון עונג שבת.

ראיון עם דמות בכירה מהמכון על חשיבותו של ולדיסלב שלנגל בתרבות הפולנית.

Please reload

יום ג' 24/10/2017

הבונקר ברח' מילה 18

9:00

ביצוע השיר "התקפת נגד" על מדרגות האנדרטה.

ביקור בבית היתומים של יאנוש קורצ'ק

10:30

הופעה עם השיר "דף מיומן האקציה" בפני ילדי הבית + חניכי מסע לפולין (לתאם מול המנהלת).​

נסיעה לשדה התעופה

13:30

הטיסה חזרה לארץ בשעה 16:20 מנמל התעופה שופן בוורשה

Please reload

תוכנית סיור
bottom of page